Historie

Za vším stojí zakladatel:

Ahoj, jmenuji se Čeněk Cibien a jsem zakladatel muzea konzolí a historických počítačů. Rád bych Vás na následujících řádcích seznámil s historií své sbírky, kterou můžete vidět v našem muzeu.

Hraji od svého raného věku a všichni kdo mě znáte, víte že hry se prolínají celým mým dosavadním životem. Ke hrám jsem se dostal kolem roku 1990 a u kamaráda na Atari jsme pařili Arkanoid a Space Invanders. Následně se nám doma objevila 386, která měla na svém disku hry jako Prince of Persia, Indiana Jones, Lotus Turbo Chalange 2 a Tunneler. Tenkrát mě to opravdu pohltilo. Nebyl jsem nijak žánrově vyhraněný a následujících několik let prožil spoustu krásných dnů a nocí ve společnosti her jako Transport Tycoon, Warcraft, Micromachines, Ghost Goblins, Goblins … Hrál jsem vlastně všechno co jsme si s kamarády a kamarádkami zapůjčili, nebo vyměnili.
Herní konzole a počítače jsem začal sbírat kolem roku 1996. Tenkrát jsem již téměř bezcenné 386, Amstrady a další systémy dostával od přátel prakticky zadarmo, případně jako protislužbou za modernizaci starého počítače, nějaké práce na počítači a podobně. Mé aktivity v roce 2002 přerušily a prakticky zastavily povodně, kdy celá má sbírka skončila pod nánosy vody a bahna a následně v kontejneru. Zůstalo mi jen pár 3“ disket z Amstradu CPC-6128 tou dobou zanechavší po mém letním pobytu na chalupě a krabice se starými díly z počítačů v kufru auta.

Ke sbírání jsem se vrátil v roce 2010 a začal budovat novou sbírku. Po povodních jsem byl přesvědčený, že od her uteču k práci, ale srdci neporučíš. Dohnaly mě vzpomínky a navíc jsem stejnak na všech svých zařízeních, určených pro výkon práce, tajně provozoval hry a sám před sebou to omlouval, že relaxovat prostě potřebuji. Nešlo jen o tapetu z mé oblíbené hry na pozadí telefonu, či počítače, nebo vyzvánění ze hry co jsem zrovna hrál. I když do dnes si vzpomínám kdy při podpisu jedné smlouvy, pro firmu kde jsem pracoval, mi během jednání někdo zavolal a já měl jako vyzvánění úvodní melodii ze Shenmue a zákazní to poznal – smlouvu podepsal…. Šlo ale především o silné vzpomínky, které mám na hraní na PSIONu 3C, Alcatelu One Touch COM, Doom na všem možném – Cassiopeia E-105, E-115, E125, iPAQ, Nokia 7650, Nokia 9210 (Vlastně na všech komunikátorech od Nokie jsem dost hrál), na tenkrát mnou milovaných noteboocích Toshiba – Libretto 50, 100, Portégé 7000, 7020….

Konec snění, již brzy můžete navštívit naše muzeum...

Čeněk Cibien